Anonimowość w sieci

Przeglądając strony WWW, a także zamieszczając komentarze, spora część osób jest przekonana o swojej anonimowości. Pomimo, iż przez długi czas tak faktycznie mogło być, to jednak nowoczesne rozwiązania technologiczne i prawne pozbawiają internautów złudzeń.

Administratorzy serwerów mają obowiązek przechowywania danych dotyczących ruchu na serwerze i na prośbę prokuratury muszą je udostępnić. Wówczas kwestią czasu jest namierzenie danego numeru IP i znalezienie osoby odpowiedzialnej za np.

komentarz zawierający elementy tzw. mowy nienawiści.

Jakie inne dane są przechowywane na serwerach, związane z naszych ruchem w sieci? Przede wszystkim są to wszelkiego rodzaju hasła i loginy, którymi posługujemy się korzystając z poszczególnych portali, a także ciasteczka, które służą przede wszystkim do określenia naszych potrzeb konsumenckich. Na ich podstawie część reklam dostosowywana jest do treści, które przeglądamy.

Marketing w sieci WWW z roku na rok zyskuje na znaczeniu z tego względu. Co zrobić, aby poprawić swoją prywatność w Internecie? Jeśli chcemy uniknąć, aby nasza historia przeglądanych stron była powiązana z naszym numerem IP i była przechowywana w formie danych na nieznanym serwerze, warto skorzystać z serwerów proxy, które zapewniają anonimowość za pomocą zmiany adresu IP.

Jednak nawet w ich przypadku można trafić na historię danej osoby, ale jest to znacznie trudniejsze. Z tego powodu w sieci przede wszystkim należy zachować zdrowy rozsądek i mieć na uwadze to, że nasza anonimowość jest tylko złudzeniem.