Co sprawia że kobiety rodzą później?

Chociaż od dawna żyjemy już w XXI wieku, to jednak nadal temat antykoncepcji wzbudza kontrowersje. Krytykują go przeważnie osoby związane z Kościołem Katolickim, które akceptują wyłącznie naturalne metody planowania rodziny.

W niniejszym artykule będziemy jednak abstrahować od argumentów natury religijnej, skupiając się na innych kwestiach. Oczywiście, środki antykoncepcyjne są powszechnie używane przez Polaków.

Warto mieć na uwadze, że w naszych czasach antykoncepcja jest bardzo skuteczna. Dzięki temu rodzi się zdecydowanie mniej nieplanowanych dzieci, a w kraju jest mniej nieletnich matek.

Możliwość tak precyzyjnego planowania rodziny jest bardzo pozytywna, ponieważ posiadanie dziecka związane jest z ogromną odpowiedzialnością, do której trzeba po prostu dorosnąć. Tutaj właściwie nie można już nic dodać.

Trudno więc winić antykoncepcję za to, że Polki coraz częściej zachodzą w ciążę w dość zaawansowanym wieku. Wiadomo, że na przykład w wieku dwudziestu lat organizm kobiety jest płodniejszy i silniejszy niż dwadzieścia lat później.

Przekłada się to bezpośrednio na ryzyko zaistnienia różnego rodzaju powikłań w czasie ciąży. Od pewnego momentu zegar biologiczny jakby przyspiesza i jak do tej pory medycynie nie udało się rozwiązać tego problemu.

To, że kobiety coraz później decydują się na dzieci, wynika chyba nie z powszechności i skuteczności środków antykoncepcyjnych, ale bardziej z czynników społeczno-ekonomicznych. Panie chcą się kształcić i pracować, a czasami trudno jest połączyć to z macierzyństwem.