Czy prezerwatywy są skuteczne?

Prezerwatywy są zdecydowanie najpowszechniej używanym środkiem antykoncepcyjnym. Nadają się doskonale jako ochrona podczas zbliżenia z osobą, którą znamy stosunkowo krótko, jak i do kontrolowania płodności podczas seksu ze stałą partnerką. Czy jednak popularne „gumki” są całkowicie skuteczne? Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że tak.

W końcu całe nasienie jest zatrzymywane wewnątrz prezerwatywy, a to uniemożliwia kontakt z drogami rodnymi kobiety. Niestety, dokładne badania pokazałyby coś innego. Jako, że plemniki są niedostrzegalne gołym okiem, nie jesteśmy w stanie powiedzieć, czy przypadkiem nie przechodzą one „przez” prezerwatywę.

Tymczasem tak właśnie się dzieje. Jak to możliwe? Nie tylko plemniki są tak małe, że widać je dopiero pod mikroskopem. Równie miniaturowe są pory w lateksowym materiale, z którego wykonane są prezerwatywy.

Niestety, owe otworzy są na tyle duże, że plemnik jest w stanie przez nie przejść. Czy oznacza to, że „gumek” nie warto stosować? Całkiem negatywne osądzanie prezerwatyw nie byłoby właściwe. Zdecydowanie zmniejszają one szansę na zajście w ciążę i z powodzeniem mogą być stosowane jako środek antykoncepcyjny.

Musimy mieć jednak na uwadze, że współżyjąc w trakcie dni płodnych, nie kontrolujemy sytuacji w stu procentach, gdy zabezpieczamy się przy użyciu „gumki”. Jeśli więc szczególnie zależy nam na tym, by nie doszło do zapłodnienia, dopóki sobie tego nie zażyczymy, dobrze jest stosować więcej niż jedną metodą planowania rodziny, czyli np. używać prezerwatyw na co dzień, a w trakcie dni płodnych powstrzymać się od współżycia.