Czy warto przechowywać dane na serwerze?

Niezależnie od postępu technologicznego zdarzają się przypadki kradzieży cennych danych, a także ich uszkodzenia. Zazwyczaj najgłośniejsze z nich mają miejsce na serwerach, bowiem to właśnie serwery padają najczęściej ofiarą hakerów. Czy w związku z tym warto trzymać dane na serwerze? Z całą pewnością tak, gdy chcemy się tymi danymi dzielić z innymi ludźmi. Kwestia posiadanych uprawnień przez poszczególne osoby to odrębna sprawa.

Względnie najbezpieczniejsze są dane na komputerze lokalnym, który nie jest podłączony ani do wewnętrznej sieci, ani do Internetu. Niewątpliwie jest to niewygodne rozwiązanie, dalekie od tego w jakim kierunku zmierza cyfryzacja. Głównym celem, dla którego powstają nowoczesne komputery i technologie jest wygoda wymiany informacji, a to nie jest możliwe bez podłączenia się do sieci i korzystania z serwerów. Najprostszym przykładem jest poczta elektroniczna.

Dzięki niej wiadomość wysłana przez nas dotrze w ciągu kilku minut do osoby mieszkającej po drugiej stronie świata. Gdyby nie liczne serwery pocztowe nie byłoby to możliwe. Podobnie wygląda kwestia udostępniania zdjęć, muzyki i poufnych plików. Za pomocą serwera hostingowego możemy przesłać dowolnej liczbie osób zasoby naszego komputera.

Kto i w jakim stopniu będzie miał do nich dostęp, to zależy tylko od nas samych. Korzystając z serwerów musimy być jednak świadomi wszelkich zagrożeń, a zwłaszcza tych materialnych i osobistych, które mogą narazić naszą prywatność na przykre konsekwencje.