Dlaczego kobiety rodzą coraz później?

Statystyki mówią wyraźnie, że w ostatnich latach Polki decydują się na pierwszą ciążę w coraz późniejszym wieku. Z czego wynika ta prawidłowość? Postarajmy się rozważyć ten problem. W dzisiejszych czasach planowanie rodziny jest zdecydowanie łatwiejsze niż dawniej. Wynika to z faktu, że na rynku powszechnie dostępne są skuteczne środki antykoncepcyjne, które znacznie minimalizują ryzyko zajścia w nieplanowaną ciążę.

Taka sytuacja znacznie ułatwia świadome zakładanie rodziny, dzięki czemu panie mogą same zdecydować, kiedy powinien nadejść ten czas. Odkładanie pierwszej ciąży na późniejszy okres może być związane z chęcią zdobycia wykształcenia. W dzisiejszych czasach studiuje mnóstwo młodych ludzi, co pozwala im na zdobycie wysokich kwalifikacji, ale jednocześnie opóźnia ich start w dorosłe życie. W okresie studiów, kobiety rzadko decydują się na dziecko.

Po studiach, panie chcą zdobyć swoje pierwsze szlify zawodowe i zwiększyć doświadczenie, co w przyszłości powinno zaprocentować większą szansą na znalezienie atrakcyjnego zatrudnienia. Ciąża zawsze spowalnia rozwój kariery zawodowej, co często jest winą pracodawców negatywnie nastawionych do kobiet planujących powiększenie rodziny. Model, w którym to mężczyzna zarabia pieniądze, a jego żona wychowuje dzieci i prowadzi dom, w dzisiejszych czasach już prawie nie funkcjonuje. Trzeba także zwrócić uwagę na czynniki o charakterze społeczno-kulturowym.

Przez wydłużony okres nauki młodzi ludzie później dorastają. Zależy im również na tym, żeby się „wyszaleć”, a dziecko raczej to utrudnia.