Nieregularne cykle i planowanie rodziny

Idealny cykl miesiączkowy trwa dwadzieścia osiem dni. Niestety, niektóre panie mogą tylko pomarzyć o takiej liczbie lub w ogóle o jakiejkolwiek stałej wartości. Kobiety cierpiące na nieregularność cykli miesiączkowych muszą się jednak zmagać nie tylko ze stresem spowodowanym możliwym nadejściem niespodziewanego krwawienia. Gdy przychodzi czas na planowanie rodziny, określenie momentu, w którym należy starać się o dziecko lub też unikać zbliżenia nie jest łatwe. Czy można coś na to zaradzić? Na szczęście tak.

Entuzjaści chemicznych i mechanicznych metod antykoncepcji zwykle krytykują tak zwane naturalne planowanie rodziny. To ostatnie jest jednak, wbrew pozorom, bardzo skuteczne. Co ważne, może pomóc zarówno w unikaniu ciąży, jak i wtedy, gdy jednak postanowimy postarać się o potomstwo. Naturalnych metod planowania rodziny nie można mylić z popularnym „kalendarzykiem”. Ten ostatni polega jedynie na kalkulowaniu dni płodnych na podstawie długości cyklu miesiączkowego.

NPR natomiast bierze pod uwagę szereg innych parametrów, takich jak temperatura ciała czy charakterystyka śluzu. Aby poznać tajniki NPR można zapisać się na odpowiednie szkolenie. Metoda ta wymagania nieco wprawy, może się jednak okazać zbawienna dla osób, które zmagają się z nieregularnym cyklem. Sposób ten docenią zwłaszcza osoby wierzące, które nie są zwolennika mechanicznych ingerencji w płodność człowieka. Kościół bowiem w pełni popiera naturalne metody planowania ciąży.