Przechowywanie danych – co warto wiedzieć?

Chcąc przechowywać dane w bezpieczny sposób należy zdawać sobie sprawę z tego jakie ograniczenia mają poszczególne rozwiązania. Dane możemy bowiem przechowywać na dyskietach, płytach kompaktowych, dyskach magnetycznych, taśmach pamięci, serwerach tradycyjnych i tych w chmurze.

Niezależnie jednak od tego na które rozwiązanie się zdecydujemy, nie zawsze gwarantuje ono bezpieczeństwo danych. Co warto zrobić? Zdywersyfikować ryzyko i nośniki, na których przechowujemy nasze cenne dane.

Z tego powodu warto trzymać kopie zapasowe na płytach CD/DVD, zewnętrznym dysku twardym, a odrębną kopię w sieci w innej serwerowni. Wówczas nawet w przypadku awarii serwerowni, a także pożaru w mieszkaniu, nasze dane będą bezpieczne.

Warto posiadać minimum dwie kopie zapasowe, na wypadek gdyby jedna uległa uszkodzeniu. Jakie ograniczenia mają płyty kompaktowe? Część osób wykonuje kopie zapasowe na płytach DVD, ale nie zawsze jest to dobre rozwiązanie, bo żywotność płyt jest względnie niska i zachodzi ryzyko ich porysowania.

Wówczas zaczynają się problemy z odczytywaniem płyt i powoli dane są tracone. Ponadto rozwiązanie to nie pozwala na tworzenie kopii przyrostowych na tym samym nośniku – większość płyt jest przeznaczonych do jednokrotnego zapisu.

Wygoda przechowywania danych i prędkość ich odczytu jest także o wiele niższa niż w przypadku pamięci typu flash, czy dysków magnetycznych. Jeśli dane mają być dostępne jednocześnie w wielu miejscach należy wykorzystać zasoby dostępne na serwerze tradycyjnym lub umieścić te dane w chmurze.