Skalowalność i stabilność

Jeśli planujemy udostępniać dane na serwerze coraz większej liczbie osób, a także poszerzać ofertę o kolejne usługi to powinniśmy skoncentrować się na tym, aby zapewnić skalowalność i stabilność naszemu serwerowi. Jak zapewnić podstawową stabilność? W kwestii przechowywania danych nie można wyobrazić sobie, że serwer może działać niestabilnie.

Jakiekolwiek przerwy w dostarczaniu energii czy usług są niedopuszczalne. W branży IT liczy się dostęp do danych bez przerw i z dowolnego miejsca na świecie.

Z tego powodu nie warto uruchamiać serwera u siebie w biurze, gdyż w przypadku problemów z łączem internetowym, a także podczas przerw w dostawie energii elektrycznej, nasze dane będą niedostępne dla innych osób. Jeśli posiadamy stronę WWW, to powinna ona cały czas funkcjonować, a przerwy w dostępie do niej nie powinny mieć miejsca.

Z tego powodu należy korzystać z profesjonalnych serwerowni, które mają kilka niezależnych dostawców Internetu, a także mają opracowane schematy zasilania serwerów w momencie awarii głównej instalacji elektrycznej. W tym zakresie potrzebne są dodatkowe generatory prądu i zaawansowane zasilanie awaryjne (np.

UPS). Skalowalność ma znaczenie w momencie, gdy planujemy rozbudować nasz serwis i udostępniać coraz więcej danych, coraz większej liczbie internautów.

Wówczas należy zadbać o to, aby rozbudowa nie oznaczała konieczności przerwania świadczonych do tej pory usług, a dane były dostępne cały czas, niezależnie od wykonywanych prac modernizacyjnych.