Wady i zalety iniekcji antykoncepcyjnych

Jeśli nie należysz do osób dobrze zorganizowanych lub po prostu nie masz ochoty przyjmować regularnie pigułek antykoncepcyjnych, możesz wybrać jedną z metod kontrolowania płodności, którą wystarczy zastosować raz na kilka tygodni. Do takich długo działających sposobów należą iniekcje antykoncepcyjne. Na czym one polegają? Iniekcja to głęboki, domięśniowy zastrzyk. Zazwyczaj trzeba go wykonać raz na około dziesięć tygodni.

Długość działania zabiegu może się zmieniać w zależności od wyboru konkretnej metody. Iniekcję nie są szczególnie popularne w naszym kraju. Tymczasem warto wziąć je pod uwagę z kilku powodów. Pierwszą zaletę już wymieniliśmy, jest nią długotrwały efekt antykoncepcyjny.

Podobnie jak inne metody kontrolowania płodności, iniekcje mają też wpływ na zdrowie kobiety. W dużej mierze są to skutki pozytywne. Zabieg docenią zwłaszcza kobiety, które cierpią na silne bóle miesiączkowe. Iniekcja zmniejsza nieprzyjemnie odczucia podczas okresu.

Co więcej, zastrzyk bardzo wyraźnie zmniejsza ryzyko zachorowania na raka błony śluzowej macicy. Pożądanym efektem może być również zmniejszenie krwawienia miesiączkowe lub nawet jego całkowi te ustanie. Decydując się na iniekcję musimy też pamiętać o skutkach negatywnych – te niestety również się pojawiają. Pierwszy polega na wydłużeniu krwawienia – jeśli się pojawi, będzie mniej obfite ale rozciągnięte w czasie.

Zabieg może też rozregulować miesiączkę. Inne minusy stosowania tej metody antykoncepcyjnej to możliwe pojawienie się mdłości oraz zawrotów głowy. Czasem pojawia się też trądzik. Niektóre panie zauważyły także wzrost masy ciała.

Lekarz z kolei mówią o zwiększonym ryzyku pojawienia się torbieli jajników.